Mnóstwo atrakcji dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat przygotowało Regionalne Centrum Kultury na zbliżające się ferie. Zimowa przerwa trwać będzie na Dolnym Śląsku od 10. do 21. lutego. Odpłatność za ferie wynosi 60 zł od dziecka, a ilość miejsc jest ograniczona. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan zajęć przygotowany przez RCK na te dwa tygodnie.

Na poniedziałek, 10 lutego zaplanowany został wyjazd do Polkowic na lodowisko oraz na warsztaty ceramiczne w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie oprócz samych zajęć ceramicznych dzieci wezmą udział w pogadance na temat funkcjonowania w społeczeństwie z osobami niepełnosprawnymi. Tego dnia zajęcia zaplanowano w godzinach od 10:00 do 14:00. Warto pamiętać, że lodowisko jest dodatkowo płatne i dziecko musi wziąć ze sobą od 3 do 11 zł (3 zł na wstęp, 5 zł na wynajem łyżew oraz 3 zł na kask).

Na wtorek, 11 lutego Regionalne Centrum Kultury zaplanowało wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w Michałowie. W programie warsztaty kulinarne, dyskoteka, przejazd bryczką i karmienie zwierząt gospodarskich, ognisko, zwiedzanie mini zoo. Na ten dzień należy wyposażyć dziecko w ciepłe ubranie, czapkę, szalik i rękawiczki. Wszystko w godzinach od 10:00 do 13:30.

Środa, 12 lutego to wyjazd do Lubina. Będzie zwiedzanie niedostępnych dla widzów na Stadionie Zagłębia Lubin (tu konieczna jest dodatkowa zgoda rodziców), a także seans filmowy p.t. "Nasze miejsce na Ziemi" w kinie Helios. Tego dnia dzieci będą zajęte w godzinach od 9:00 do 14:30. Opcjonalnie dzieci mogą wziąć kieszonkowe na popcorn.

Dwa ostatnie dni pierwszego tygodnia to zajęcia sportowe. Zarówno w czwartek, 13 lutego i w piątek 14 lutego w godzinach od 10:00 do 13:00 na hali widowiskowo-sportowej w Chocianowie przy ulicy Kasztanowa zajęcia będą prowadzić trenerzy Stowarzyszenia Madness. Na najmłodszych czekają także zabawy na dmuchańcach. Warto pamiętać, aby na te dni zapewnić dzieciom wygodny strój i buty zmienne.

Drugi tydzień to głównie zajęcia w Regionalnym Centrum Kultury. W poniedziałek, 17 lutego, wtorek 18 lutego i środę, 19 lutego w godzinach od 10:00 do 13:00 na dzieci czekają warsztaty z robotyki i programowania. Jak informuje organizator te niesamowite konstrukcje z klocków LEGO® WeDo® oraz LEGO® Mindstorms EV3® są gwarancją dobrej zabawy i uczą kreatywności, logicznego myślenia i pracy zespołowej. Przede wszystkim jednak wywołują szeroki uśmiech na twarzach dzieci. Pod opieką doświadczonych instruktorów uczestnicy będą mieli okazję skonstruować niesamowite roboty z klocków LEGO®, a następnie ożywiają je, tworząc program. Dzięki silnikom oraz czujnikom elektronicznym roboty będą się poruszać, wykonywać zadania, reagować na otoczenie. 

W poniedziałek, 17 lutego dodatkowo odbędą się także warsztaty plastyczne, we wtorek, 18 lutego przewidziano zajęcia w bibliotece, zaś w środę, 19 lutego zaplanowano zwiedzanie Remizy OSP Chocianów, zajęcia z pierwszej pomocy oraz demonstrację sprzętu używanego przez strażaków.

W czwartek, 20 lutego w godzinach od 10:00 do 13:00 na dzieci czekać będą warsztaty rysunku 3D. Są to kreatywne zajęcia, łączące technologię druku 3D z nieograniczoną wyobraźnią dziecka. Uczestnicy warsztatów zmienią się w przestrzennych kreatorów i za pomocą specjalnych długopisów 3D własnoręcznie tworzą trójwymiarowe, oryginalne przedmioty, które już po chwili utwardzają się i są w pełni funkcjonalne. Podczas warsztatów dzieci rysują bezpośrednio w powietrzu, bądź korzystają ze specjalnych szablonów, które ułatwiają narysować poszczególne elementy bryły. Po skończonej zabawie wszystkie stworzone przedmioty uczestnicy zabiorą do domu.

Ostatni dzień ferii, piątek, 21 lutego to również zajęcia w godzinach od 10:00 do 13:00. Tego dnia podczas warsztatów mydlarskich dzieci otrzymają formy i bazę mydlaną do stworzenia własnych mydełek. Wybiorą kolory, zapachy, naturalne dodatki i inne ozdoby, z których stworzą własne kompozycje. Na koniec zabawy wszystkie wyprodukowane kosmetyki zostaną zapakowane i zabrane przez uczestników warsztatów do domu.

Na dwa ostatnie dni przewidziano także warsztaty kulinarne, które uczą dzieci przygotowywania potraw i zdrowego żywienia.

[KN]