Zdejmijcie nogę z gazu. Warunki są coraz trudniejsze, zwłaszcza kiedy mokra nawierzchnia zmienia się w lodowisko. Za przykład niech robi odnalezione dzisiaj nad ranem Renault Megane, które wylądowało w rowie. Jak informują mieszkańcy, auto musiało wypaść z łuku drogi i niewiele brakowało, a dołączyłby do niego kierowca dostawczaka. Jutro policja przeprowadzi specjalną akcję. Kogo weźmie pod lupę?

Niewiele ponad godzinę temu do naszej redakcji wysłaliście zdjęcia znajdującego się w rowie Renaulta Megane, które najprawdopodobniej dzisiejszej nocy wypadło z drogi. Przyczyn tego zdarzenia mogło być wiele, jednak z pewnością jednym z nich, bez względu na pozostałe, było niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak przekazał nam Czytelnik, obserwując to skrzyżowanie zauważył auto dostawcze, które również nie dostosowało prędkości do panujących warunków i niewiele brakowało, a również wylądowałby obok Renaulta. Na szczęście po zjechaniu na przeciwległy pas udało mu się wyciągnąć pojazd z opresji i wrócić na swój właściwy tor jazdy. Taka brawura kosztowała jednak kierowcę Renaulta uszkodzeniem pojazdu, które uwidocznione jest na nadesłanych nam zdjęciach, jednak nie tylko ten widok powinien stanowić dla kierowców ostrzeżenie!

WARTO ZWOLNIĆ

Już jutro, w czwartek, 16 listopada w godzinach od 6:00 do 22:00 policjanci pełniący służbę na drogach powiatu polkowickiego przeprowadzą wzmożone działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Głównym celem akcji będzie poprawa bezpieczeństwa między innymi pieszych i rowerzystów. To właśnie oni są najbardziej narażeni na utratę zdrowia lub życia w przypadku zdarzenia drogowego.

Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, w szczególności w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, lecz również bacznie przyjrzą się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom popełnianym przez kierujący samochodami wobec użytkowników pojazdów jednośladowych - tłumaczy asp. Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy KPP w Polkowicach. - Kierujący jednośladami, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinniśmy zawsze pamiętać, że mniejsze gabaryty rowerów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość, możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków pogodowych oraz wynikłych z ruchu, wszystko po to, aby zmniejszać ryzyko wypadku. Do tych zasad powinni stosować się szczególnie kierujący hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego, które dysponują dużym przyspieszeniem i zwrotnością - dodaje policjant.
Jak zauważają stróże prawa z Polkowic, kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę, w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu, istnieje duże ryzyko powstania wypadku drogowego. Właśnie dlatego policjanci z drogówki od wczesnych godzin porannych obejmą szczególnym nadzorem te miejsca, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.