Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o zamknięciu granic dla obcokrajowców, zawieszona zostaje działalność restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, a ewentualne zgromadzenia powinny zostać ograniczone do 50 osób. Swoją decyzję o otwarciu specjalnej linii telefonicznej dla objętych kwarantanną podjął burmistrz Tomasz Kulczyński.

Na wieczornej konferencji prasowej Premier RP, Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych decyzjach, jakie podejmuje celem ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa z Chin. Wśród nich zamknięcie granic Rzeczypospolitej dla cudzoziemców od północy z soboty na niedzielę oraz zamknięcie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych. Wracają kontrole na drogowych przejściach granicznych. Do kraju mogą wracać obywatele Polski, jednak każdy wracający zostanie objęty 14-dniową kwarantanną.

Właśnie dla mieszkańców Chocianowa objętych kwarantanną specjalną infolinię telefoniczną otworzył burmistrz Tomasz Kulczyński. Póki co chodzi o sytuację potencjalną, ponieważ w naszej gminie na szczęście brak sygnałów o przypadkach zachorowań, czy izolacji osób podejrzanych o kontakt z zarażonymi.

- Na chwilę obecną w naszej gminie nie ma osób objętych kwarantanną i z tego faktu jesteśmy zadowoleni. Jednak jesteśmy przygotowani na taką ewentualność. W przypadku pojawienia się zdarzenia będziemy wprowadzać procedury wg zaleceń - informuje Krystian Wan z tutejszego magistratu - pracownicy OPS będą dysponować wiedzą oraz przygotowanym personelem, który zapewni pomoc osobom objętym izolacją. W tym celu uruchamiamy specjalny numer telefonu - dodaje Wan.

Na infolinii dostępnej pod numerem telefonu 606-345-203 będzie można zgłosić zapotrzebowanie na produkty żywnościowe czy leki. O innych działaniach podjętych przez lokalne urzędy informowaliśmy już w artykule: "Sprawdzamy jak urzędy radzą sobie zagrożeniem".

Na szczególną uwagę zasługują także pozostałe decyzje podjęte przez rząd. Zawieszona została działalność galerii handlowych, restauracji, barów, klubów, pubów, kasyn i wszelkich miejsc rozrywki, jednak za wyjątkiem zamówień "na wynos". Posiłki na dowóz niosą za sobą mniejsze ryzyko niż gromadzenie się w większych skupiskach ludzi. Z tego samego powodu zakazuje się zgromadzeń powyżej 50 osób. 

Nie ulega zmianie funkcjonowanie sklepów, aptek, drogerii, pralni (także tych w galeriach handlowych) czy banków, punktów usługowych oraz bankomatów. Nie zostanie wstrzymany również krajowy ruch kolejowy i lotniczy.
[KN]