Radny z Gaworzyc, który stoi obecnie na czele Zarządu Powiatu Polkowickiego jest przeciwnikiem bezpłatnej komunikacji, dał temu wyraz niejednokrotnie swoimi decyzjami. Czy Kamil Ciupak-Starosta Polkowicki przegra polityczną batalię o realizację swojego pomysłu komunikacji płatnej? Teraz przyjdzie mu zmierzyć się z radnymi Rady Powiatu, którzy podejmą decyzję w tej sprawie.

To może być prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym na terenie powiatu polkowickiego. Wszystko za sprawą wielu czynników, z których wszystkie kojarzone są z Chocianowem. Z jednej strony za sprawą radnych Rady Miejskiej w Chocianowie, z drugiej zaś za sprawą klubu Bezpartyjnych Samorządowców Powiatu Polkowickiego, w skład którego wchodzi trójka radnych powiatowych z naszej gminy.

W skrócie...

Powiat Polkowicki w swoich obowiązkach ustawowych ma wyszczególnioną organizację komunikacji zbiorowej pomiędzy gminami na swoim terenie. Wykorzystując okazję, że włodarze gmin Polkowice (Łukasz Puźniecki) i Chocianów (Tomasz Kulczyński) wyręczają pracowników Starostwa organizując między tymi gminami komunikację bezpłatną, Zarząd Powiatu wyręczył się pieniędzmi wszystkich mieszkańców Powiatu Polkowickiego (także Chocianowa i Polkowic), aby dopłacać do komunikacji dla mieszkańców tylko trzech gmin: Grębocice, Radwanice i Przemków. Co istotne, mieszkańcy tych trzech gmin muszą jeszcze dodatkowo dopłacić do tego transportu kupując sobie bilety. Porozumienie pomiędzy Polkowicami a Chocianowem miało przestać obowiązywać 14 września br. i od tego dnia Powiat Polkowicki powinien był zorganizować transport m.in. dla uczniów powiatowego Zespołu Szkół w Chocianowie, których ponad półtorej setki dojeżdża codziennie na zajęcia z Polkowic.

14 września przestać wozić pasażerów na trasie z Polkowic do Chocianowa i z powrotem miała bezpłatna komunikacja. Burmistrzowie Polkowic Łukasz Puźniecki oraz Chocianowa Tomasz Kulczyński, którzy pojawili się na polkowickim PKS-ie, aby sprawdzić, że Powiat Polkowicki nie zapewnił uczniom Zespołu Szkół w Chocianowie transportu na lekcje podpisali tego samego dnia rano porozumienie przedłużające kursowanie żółtych autobusów na linii nr 25 do końca września, dając tym samym czas urzędnikom ze Starostwa na zrealizowanie zapewnień radnego z Gaworzyc - relacjonowaliśmy dla Państwa przebieg zdarzeń (wszystkie artykuły ułożone chronologicznie odnajdziecie pod tym artykułem).
W obliczu takiej niesprawiedliwości Bezpartyjni Samorządowcy Powiatu Polkowickiego na sesji Rady Powiatu z dnia (nomen omen) właśnie 14 września zaproponowali, aby porozmawiać o możliwych rozwiązaniach tego problemu. Radny z Gaworzyc, Kamil Ciupak osobiście wyraźnie wskazał, iż "Zarząd Powiatu Polkowickiego nie widzi takiej możliwości, aby (...) procedować" propozycję bezpartyjnych. W kuluarach usłyszeliśmy, że Ciupak jest zagorzałym przeciwnikiem bezpłatnej komunikacji, dlatego mieszkańcy powiatu mogą zapomnieć o tym rozwiązaniu. Sytuacja może się jednak zmienić już w tym tygodniu. Dlaczego?

Sesje Rady Powiatu dwie, temat jeden

W tym tygodniu radni powiatu mają spotkać się dwukrotnie. Pierwszy raz w czwartek, aby przekazać poszczególnym gminom dopłaty do funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Być może to wystarczy, aby Zarząd Powiatu wyciszył temat organizowania przez siebie zbiorowej komunikacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie, bowiem dzień później odbyć ma się druga sesja, tym razem organizowana przez pięcioro radnych, którzy chcą, aby Powiat Polkowicki zorganizował bezpłatną komunikację od nowego roku.

Mamy gotową koncepcję. To projekt ponad wszelkimi podziałami, o czym świadczy poparcie naszego pomysłu przez ludzi z różnych środowisk. Jeśli podczas piątkowej sesji nadzwyczajnej, którą zwołaliśmy na wniosek ¼ składu rady, zyskamy poparcie ponad połowy z 19 radnych, zobowiążemy zarząd do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji powiatowej od 1 stycznia 2024 roku. To pozwoli nam na skomunikowanie wszystkich gmin powiatu z jego stolicą w ramach czterech bezpłatnych linii autobusowych, na które powiat polkowicki stać i wiemy, jak to zrobić – zapowiada radna Marcelina Falkiewicz, szefowa klubu Bezpartyjnych Samorządowców Powiatu Polkowickiego. – Jesteśmy po rozmowach z włodarzami gmin naszego powiatu i są zainteresowani projektem. Można powiedzieć, że dajemy panu staroście gotowy prezent. Dziwi nas, że boi się go przyjąć – komentuje radna.
Pod wnioskiem o zwołanie sesji Rady Powiatu w celu podjęcia uchwały w sprawie organizacji bezpłatnej komunikacji przez Powiat Polkowicki podpisali się radni: Marcelina Falkiewicz, Marianna Kowalska, Krzysztof Nester, Andrzej Bełda oraz Arkadiusz Bloch. Oprócz tej piątki osobiście rozmawialiśmy także z Franciszkiem Skibickim, który również popiera pomysł bezpłatnej komunikacji. Czy to wystarczy, aby zebrać większość? Nowe światło w tej sprawie rzuca wpis radnego sejmiku dolnośląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Piotra Karwana.

W najbliższy piątek radni Powiat Polkowicki głosować będą ws #BEZPŁATNAKOMUNIKACJA. Bezpłatne połączenia autobusowe są bardzo popularne w powiecie lubińskim, sprawna i powszechnie dostępna #komunikacja jest skutecznym orężem w walce z wykluczeniem transportowym, a co Wy o tym myślicie? -  pyta w swoim wpisie.
Jeśli radni powiatowi z klubu Prawa i Sprawiedliwości odczytali tę sugestię jednoznacznie, wówczas: Jan Zarzycki, Iwona Marciniak, Henryk Czekajło, Ewa Mazan oraz Tadeusz Flak również zagłosują za wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji. Podobnie zresztą powinien zagłosować Jan Wojtowicz, który w przeszłości opowiedział się już za bezpłatną komunikacją. To pokazuje, że łącznie zwolennicy takiego rozwiązania mają co najmniej 12 głosów, co stanowi ponad 63% wszystkich radnych, a zatem spełnia liczbę wymaganej do wprowadzenia uchwały większości.

Czy piątkowe głosowanie pokaże radnemu Ciupakowi, że nie ma racji  w tym politycznym sporze?

Kamil Ciupak wielokrotnie odmawiał wprowadzenia bezpłatnej komunikacji, zarówno w przeszłości, jak i "na przyszłość". Fakt przegranej Ciupaka i odejście od jego pomysłu komunikacji płatnej bezsprzecznie zaważy na jego politycznej karierze.

Najgorszym rozwiązaniem może być jednak "powtórka z rozrywki", czyli nieobecność radnych, z którą mieliśmy do czynienia 27 lipca, gdy radni zwyczajnie nie pojawili się na sesji nadzwyczajnej. Wówczas nie było komu debatować o tej sprawie. Jeśli taka sytuacja by się jednak powtórzyła, oznaczać to będzie, że nieobecni radni nie są zainteresowani sprawowaniem swoich wyborczych mandatów, a to jasny sygnał dla mieszkańców, aby na nich nie głosować w najbliższych wyborach samorządowych. Do tego tematu z pewnością powrócimy.

O całej sprawie rozpisywaliśmy się na łamach naszego portalu już wielokrotnie, a wszystkie informacje znajdziecie klikając w poszczególne linki:

22 LIPCA 2023: "Czy bezpłatna komunikacja do Polkowic od września stanie? Decyzję podejmą radni powiatu"
25 LIPCA 2023: "
Czy radni powiatu komunikacyjnie wykluczą Chocianów?"
27 LIPCA 2023: "
Ważą się losy autobusów do Polkowic"
5 SIERPNIA 2023: "BEZPŁATNA KOMUNIKACJA. Puźniecki: władzom Powiatu Polkowickiego powinno zależeć na tym"
10 SIERPNIA 2023: "Bezpartyjni Samorządowcy w Radzie Powiatu! Powalczą o bezpłatną komunikację dla wszystkich"
23 SIERPNIA 2023: "Gmina Chocianów poza Powiatem Polkowickim?"
25 SIERPNIA 2023: "O powodach powstania nowego klubu radnych w Powiecie mówi jego szefowa, Marcelina Falkiewicz"
30 SIERPNIA 2023: "Dojazd uczniów do Zespołu Szkół w Chocianowie stanie? Powiat nadal milczy"
 
4 WRZEŚNIA 2023: "Szeryf dzieli na lepszych i gorszych?"
7 WRZEŚNIA 2023: "Radny Ciupak »przyszedł się wypłakać«"
12 WRZEŚNIA 2023: "Powiatowy autobus jednak nie przyjedzie?"
13 WRZEŚNIA 2023: "Jak uczniowie dojadą jutro do szkoły w Chocianowie? (wideo)"
14 WRZEŚNIA 2023: "POLKOWICE. Połączenie z Chocianowem uratowane (wideo)"
16 WRZEŚNIA 2023: "Zarząd Powiatu nie chciał debatować o Bezpłatnej Komunikacji (wideo)"