Na białym koniu nie przyjechał radny z Gaworzyc - poinformowali dziennikarze chocianow.tv. Chodzi o sytuację braku transportu uczniów do Zespołu Szkół w Chocianowie, za którą odpowiedzialny był Powiat Polkowicki z Kamilem Ciupakiem na czele, a którą uratowali Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński.

Jak przekazali dziennikarze lokalnej telewizji, dziś po godzinie 6:00 rano włodarze Chocianowa i Polkowic spotkali się na polkowickim PKS-ie, aby sprawdzić czy Powiat Polkowicki podstawił autobus. Gdy ten się nie pojawił, podpisali porozumienie, które ratuje sytuację mieszkańców powiatu polkowickiego kursujących na trasie z Chocianowa do Polkowic.

Wczoraj skończyło obowiązywać porozumienie zawarte pomiędzy Gminą Polkowice a Gminą Chocianów. To porozumienie dotyczyło bezpłatnego połączenia komunikacyjnego na linii Polkowice – Chocianów. Była to inicjatywa dwóch gmin, która wybiega poza nasze kompetencje, a jest odpowiedzią na brak jakichkolwiek ruchów ze strony Starostwa Powiatowego w celu utworzenia bezpłatnej komunikacji na tej linii - poinformował podczas porannej konferencji prasowej Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. - Dzisiaj w poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców, za pasażerów, uczniów, młodzież, która głównie dojeżdża do szkół średnich w Chocianowie i Polkowicach podjęliśmy decyzję o kontynuacji tego porozumienia. Pomimo licznych apeli kierowanych do pana starosty, do Powiatu Polkowickiego, aby wziął na siebie w końcu odpowiedzialność za organizację ruchu pasażerskiego na tej linii, niestety te apele zostały bez odzewu. Taką decyzję musieliśmy podjąć, aby pasażerów nie pozostawić samych sobie. Uspokajamy w poczuciu odpowiedzialności, ta linia będzie funkcjonować dalej i w dalszym ciągu będziemy oczywiście wywierać naciski i presję na pana starostę, aby w końcu zrozumiał, iż bezpłatna komunikacja w powiecie polkowickim jest wartością, którą warto rozwijać i widać to chociażby po obłożeniu tej linii i jej licznych pasażerach - dodał Burmistrz Polkowic.
Na władzach Starostwa Powiatowego, podobnie jak wczoraj uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie (czytaj: "Jak uczniowie dojadą jutro do szkoły w Chocianowie?") suchej nitki nie zostawił Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński, który był inicjatorem bezpłatnej komunikacji w Gminie Chocianów.

My pracujemy, a radny z Gaworzyc, Kamil Ciupak śpi. Tak nie może być. Szanowni Państwo, po co tu jesteśmy? To zasadnicze pytanie. Jesteśmy tutaj ponieważ tak, jak wspomniał pan burmistrz od dzisiaj bezpłatna komunikacja nie pojechałaby, nie pojechałaby do szkół, nie zawiozłaby mieszkańców do lekarza - mówił podczas konferencji prasowej Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Żyjemy w powiecie, który nie realizuje ustawowych obowiązków transportu publicznego pomiędzy poszczególnymi gminami, jeżeli chodzi o Gminę Chocianów. Jeżeli wyjdziecie Państwo i popatrzycie na te tablice ogłoszeniowe tutaj, jeżeli chodzi o rozkład jazdy, nie znajdziecie Państwo komunikacji organizowanej przez Powiat. To skandal. Gmina Chocianów mówi temu stanowcze NIE i informuję, że złożyliśmy skargę do Wojewody na działalność Powiatu, ponieważ jest to jawne nierealizowanie przepisów ustawy, która mówi wprost, że na terenie powiatu transport publiczny pomiędzy dwoma gminami należy do Powiatu. Chcemy uspokoić tutaj mieszkańców, zarówno Gminy Chocianów, jak i Polkowice, że dzięki naszej wzajemnej współpracy tutaj z Panem Burmistrzem bezpłatna komunikacja dzisiaj pojedzie. Bezpłatna komunikacja pojedzie, ponieważ jest to dla nas ważniejsze. Dla jednych ważniejsze jest w tym momencie spanie i udawanie, że problemu nie ma. Nie! Ten problem istnieje! Z punktu widzenia Gminy Chocianów nas nie interesuje to czy gdzieś daleko w lasach budowana jest przez Powiat ścieżka rowerowa czy zakupione są leżaki na promocję, czy starosta wraz z wicestarostą biegają w koszulkach z napisem Powiat Polkowicki czy są kubeczki na dachu czy są Tik-Tok-i, w którym panowie fajnie się uśmiechają. Nas interesuje tak naprawdę realizacja potrzeb mieszkańców i do tego będziemy dążyć - grzmiał Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński.
Czy radni Powiatu Polkowickiego zreflektują się, że najwyższy czas, aby podjąć się realizacji powiatowej komunikacji na swoim terenie? O tym przekonamy się już dzisiaj po godzinie 14:00, ponieważ na tę godzinę zaplanowana została sesja Rady Powiatu, którą mogą odwiedzić wszyscy mieszkańcy na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach, przy ul. św. Sebastiana 1.