Realizuje się czarny scenariusz, w którym najbardziej ucierpią uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie. Od najbliższego czwartku, 14 września nie dojadą z Polkowic, bo urzędnicy Starostwa pod wodzą radnego z Gaworzyc nie realizują swojego ustawowego zadania. Urzędnicy gmin Polkowice i Chocianów informowali Powiat Polkowicki o tym, że przestaną wyręczać powiatowy samorząd. W odpowiedzi wszyscy usłyszeli zapewnienia o realizacji transportu przez powiat. Gdzie zatem są autobusy?

Powiatowy transport zbiorowy, który był obiecywany na jednej z polkowickich sesji Rady Miejskiej przez radnego powiatu z Gaworzyc (czytaj: "Radny Ciupak »przyszedł się wypłakać«") to mrzonka. Mieszkańcy Chocianowa nie dojadą do Polkowic, tak jak mieszkańcy Polkowic (w tym uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie) nie dojadą do Chocianowa transportem organizowanym przez Powiat. Bezpłatne autobusy na tej trasie przestaną kursować, bo powiat jednak nie chce przeznaczyć 66 tysięcy złotych, które wygospodarował na ten cel.

- Urzędnicy ze Starostwa od ponad dwóch miesięcy, dokładnie od końca czerwca mają świadomość, że transport zbiorowy na trasie z Polkowic do Chocianowa nie będzie realizowany przez gminy, w czym powiat był wyręczany tak naprawdę od początku tej kadencji. Pomimo wielokrotnych prób podjęcia rozmów, zapraszania na spotkania, a także wysyłania pism i apeli, Powiat Polkowicki nie realizuje komunikacji zbiorowej tak, jak inne powiaty, chociażby Powiat Lubiński, co skutkować będzie tym, że uczniowie z Zespołu Szkół w Chocianowie mogą nie dojechać z i do Polkowic. To samo tyczy się mieszkańców, którzy chcieliby załatwić swoje sprawy w Starostwie. Powiat Polkowicki zamyka się tym samym na swoją największą geograficznie gminę - komentuje Krystian Wan, rzecznik prasowy chocianowskiego magistratu.
Co zatem z uczniami Szkoły Podstawowej w Parchowie, którzy korzystali z bezpłatnych autobusów?

- Mogę uspokoić zarówno rodziców, jak i uczniów Szkoły Podstawowej w Parchowie. Pan Burmistrz widząc opieszałość Powiatu w zakresie realizacji swojego ustawowego zadania, czyli powiatowego transportu zbiorowego, podjął działania, które zmierzały do tego, aby każde dziecko z terenu gminy Chocianów mogło dojechać do swojej szkoły - odpowiedział nam Krystian Wan.
Wszystkich zbulwersowanych takim stanem rzeczy zachęcamy do kontaktu z ustawowym organizatorem powiatowej komunikacji zbiorowej, czyli ze Starostwem w Polkowicach, na adres: Starostwo Powiatowe w Polkowicach, ul. Św. Sebastiana 1 (59-100 Polkowice) oraz pod nr telefonu: 76-746-15-00, Fax:76-746-15-01, lub adres e-mail: sekretariat@powiatpolkowicki.pl.


O całej sprawie rozpisywaliśmy się na łamach naszego portalu już wielokrotnie, a wszystkie informacje znajdziecie klikając w poszczególne linki:

22 LIPCA 2023: "Czy bezpłatna komunikacja do Polkowic od września stanie? Decyzję podejmą radni powiatu"
25 LIPCA 2023: "
Czy radni powiatu komunikacyjnie wykluczą Chocianów?"
27 LIPCA 2023: "
Ważą się losy autobusów do Polkowic"
5 SIERPNIA 2023: "BEZPŁATNA KOMUNIKACJA. Puźniecki: władzom Powiatu Polkowickiego powinno zależeć na tym"
10 SIERPNIA 2023: "Bezpartyjni Samorządowcy w Radzie Powiatu! Powalczą o bezpłatną komunikację dla wszystkich"
23 SIERPNIA 2023: "Gmina Chocianów poza Powiatem Polkowickim?"
25 SIERPNIA 2023: "O powodach powstania nowego klubu radnych w Powiecie mówi jego szefowa, Marcelina Falkiewicz"
30 SIERPNIA 2023: "Dojazd uczniów do Zespołu Szkół w Chocianowie stanie? Powiat nadal milczy"
 
4 WRZEŚNIA 2023: "Szeryf dzieli na lepszych i gorszych?"
7 WRZEŚNIA 2023: "Radny Ciupak »przyszedł się wypłakać«"