- W czwartek, 31 sierpnia na polkowickiej sesji Rady Miejskiej pojawił się powiatowy radny z Gaworzyc, Kamil Ciupak. Po co? - w swoim najnowszym reportażu pytają dziennikarze chocianow.tv. Obecność Ciupaka na sesji w Polkowicach podsumował Burmistrz Łukasz Puźniecki. Ta wizyta stała się także dobrym przyczynkiem do odwiedzenia innych gmin w Powiecie Polkowickim, dlatego na najbliższą sesję Rady Miasta w Chocianowie w imieniu Klubu Radnych Chocianów 2023 zaproszenie wystosował jego szef, radny Artur Wandycz. Cały reportaż obejrzycie także pod naszym artykułem.

O sprawie zbiorowej komunikacji, która wozi pasażerów w Polkowicach i Chocianowie, a która na trasie pomiędzy tymi miejscowościami powinna być organizowana przez pracowników starostwa pisaliśmy na naszym portalu już wielokrotnie. Szczegóły znajdziecie w artykułach: "Czy bezpłatna komunikacja do Polkowic od września stanie? Decyzję podejmą radni powiatu", "Czy radni powiatu komunikacyjnie wykluczą Chocianów?", "Ważą się losy autobusów do Polkowic", "BEZPŁATNA KOMUNIKACJA. Puźniecki: władzom Powiatu Polkowickiego powinno zależeć na tym", "Bezpartyjni Samorządowcy w Radzie Powiatu! Powalczą o bezpłatną komunikację dla wszystkich", "Gmina Chocianów poza Powiatem Polkowickim?", "O powodach powstania nowego klubu radnych w Powiecie mówi jego szefowa, Marcelina Falkiewicz" oraz "Dojazd uczniów do Zespołu Szkół w Chocianowie stanie? Powiat nadal milczy". Dziś tematem zajęli się dziennikarze lokalnej telewizji.

Powiat Polkowicki jest gotowy do uruchomienia transportu publicznego i dowożenia dzieci do szkoły, nie tylko dzieci - mówił na sesji w Polkowicach tydzień temu szeryf powiatu polkowickiego. - Ta deklaracja padła publicznie 31 sierpnia. Dziś jest 7 września, a powiatowych autobusów na trasie z Chocianowa do Polkowic i z Polkowic do Chocianowa nadal brak - podsumowali dziennikarze lokalnej telewizji.
Radny Powiatu z Gaworzyc, zwany przez mieszkańców naszego regionu potocznie "szeryfem" (czytaj: "Szeryf dzieli na lepszych i gorszych?") [jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN szeryf to "urzędnik lokalny o uprawnieniach administracyjnych i sądowych", kojarzony ze zdjęć na koniu w charakterystycznym ubraniu wyjętym wprost z dzikiego zachodu - przyp. red.], postanowił podczas swojego wystąpienia zamydlić oczy mieszkańcom, do których skierował swoje pytanie.

Czy mając samochód chcieliby Państwo tankować za 5 złotych czy za 10 tylko dlatego, że stacja należy np. do znajomego kolegi - mówił, licząc na to, że pasażerowie bezpłatnej komunikacji nie zauważą w tym pytaniu skrzętnie ukrytej manipulacji.
Na szczęście manipulację powiatowego szeryfa odkryli dziennikarze chocianow.tv, którzy szybko naprostowali treść pytania na właściwe tory tak, aby uniknąć odwracania konia ogonem: "Czy posiadając samochód chcemy tankować za 5 złotych z własnego portfela, czy chcemy, aby z już zapłaconych przez nas podatków auto woziło nas bez dodatkowych opłat?". W swoim reportażu dotarli także do pism, z których wynika, że Starostwo jednak stać na organizację komunikacji na trasie z Polkowic do Chocianowa (i z powrotem), bowiem władze powiatu wygospodarowały na ten cel 66 tysięcy złotych. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby przekazać te pieniądze na funkcjonującą już na tej trasie bezpłatną komunikację?

"Przyszedł się (...) wypłakać"

W reportażu lokalnej telewizji nie zabrakło także swoistej przymówki pod adresem powiatowego szeryfa, który odczytując z kartki zapisy ustawy nie wiedział czy czyta jej punkty czy ustępy, miał problem z dykcją oraz nie doczytał zapisów do końca, co może wskazywać, że tym samym chciał zmanipulować słuchaczy swojego wystąpienia. Na sesji w bardzo zdroworozsądkowym tonie powiatowemu radnemu z Gaworzyc odpowiedział Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

- Część mieszkańców gmin takich, jak Przemków, jak Radwanice, jak Gaworzyce mogą liczyć na dopłaty do komunikacji, jednakże na takowe nie mogą liczyć np. mieszkańcy Gminy Chocianów czy też Gminy Polkowice. Czym różnimy się w tym, aby takie środki trafiały do budżetu Gminy Polkowice? Tych przykładów (...) jest o wiele więcej - wyliczał Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. - Tu wysoka rada uważam wraz ze mną powinna stać na straży tego, aby ten interes mieszkańca Polkowic, a nie samopoczucie pana starosty, który dzisiaj przyszedł się tutaj nam wypłakać, był przede wszystkim dopilnowany i zachowany - podsumował włodarz Gminy Polkowice.
Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, należy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook. Najnowszy materiał filmowy przygotowany przez chocianow.tv do obejrzenia oczywiście także poniżej.