O Bezpłatnej Komunikacji debatować chcieli Bezpartyjni Samorządowcy Powiatu Polkowickiego na ostatniej sesji rady Powiatu Polkowickiego. W imieniu całego zarządu głos zabrał radny z Gaworzyc: - Nie widzimy takiej możliwości - stwierdził Kamil Ciupak ucinając tym samym możliwość rozwiązania problemu, który powróci na początku października. Relację z tej sesji przygotowali dziennikarze chocianow.tv, którzy zarzucili radnemu z Gaworzyc utrudnianie pracy mediom.

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek, 14 września przestać wozić pasażerów na trasie z Polkowic do Chocianowa i z powrotem miała bezpłatna komunikacja. Burmistrzowie Polkowic Łukasz Puźniecki oraz Chocianowa Tomasz Kulczyński, którzy pojawili się na polkowickim PKS-ie, aby sprawdzić, że Powiat Polkowicki nie zapewnił uczniom Zespołu Szkół w Chocianowie transportu na lekcje podpisali tego samego dnia rano porozumienie przedłużające kursowanie żółtych autobusów na linii nr 25 do końca września, dając tym samym czas urzędnikom ze Starostwa na zrealizowanie zapewnień radnego z Gaworzyc (czytaj: "Radny Ciupak »przyszedł się wypłakać«", "Powiatowy autobus jednak nie przyjedzie?", "Jak uczniowie dojadą jutro do szkoły w Chocianowie?" oraz "POLKOWICE. Połączenie z Chocianowem uratowane").

Króciutka konferencja prasowa i burzliwa sesja

Podczas sesji rady powiatu polkowickiego o dopisanie do porządku obrad punktu dotyczącego zbiorowej komunikacji zorganizowanej przez Powiat Polkowicki, zgodnie z zapowiedziami medialnymi, wniosek złożyła radna Bezpartyjnych Samorządowców, Marcelina Falkiewicz (czytaj: "Bezpartyjni Samorządowcy w Radzie Powiatu! Powalczą o bezpłatną komunikację dla wszystkich"). Zakładał on możliwość organizacji przez Powiat własnej komunikacji zbiorowej, która byłaby odpowiedzią na ustawowy obowiązek, jakiego nie spełnia obecnie Powiat Polkowicki.

- W punkcie pierwszym złożyliśmy, jako grupa 5 radnych wniosek o zmianę porządku obrad. Chcieliśmy podyskutować z resztą radnych na temat bezpłatnej komunikacji, która by objęła cały powiat polkowicki. Proponowanie rozwiązań, które mają, jak "chwilówka" spowodować chwilowe rozwiązanie problemu nas nie interesują. My chcemy rozmawiać o rozwiązaniach systemowych. Takich, które wpłyną na poprawę jakości życia naszych mieszkańców, realną likwidację wykluczenia komunikacyjnego, z którą się dzisiaj borykają mieszkańcy nie tylko Chocianowa i nie tylko Polkowic, ale także całego powiatu. My do tego projektu zachęcamy wszystkie gminy, liczyliśmy na owocną dyskusję dzisiaj w czasie sesji. Niestety projekt nie został poddany nawet pod głosowanie - zrelacjonowała przed kamerą lokalnej telewizji chocianow.tv radna Rady Powiatu Polkowickiego, Marcelina Falkiewicz. - Opracowaliśmy razem z grupą radnych koncepcję objęcia całego powiatu, wszystkich 6 gmin siecią bezpłatnej komunikacji autobusowej. No i chcieliśmy dzisiaj o tym porozmawiać, chcieliśmy to zaprezentować, miałam gotowe opracowania zarówno w takiej wersji wydrukowanej, jak i film, który prezentuje ten projekt - dodała Marcelina Falkiewicz, szefowa Klubu Radnych Bezpartyjni Samorządowcy Powiatu Polkowickiego.
Aby jednak taki punkt mógł znaleźć się "na wokandzie" zgodę musiał wyrazić na to Zarząd Powiatu Polkowickiego. Ten jednak ustami radnego powiatowego wybranego z Gaworzyc, nie zobaczył takiej możliwości.

Złożyliśmy wniosek formalny do Pana Przewodniczącego o zmianę porządku obrad. Jesteśmy przekonani, że prawo na to nam pozwala i taki wniosek formalny powinien być złożony pod głosowanie radnych i to radni powinni zdecydować czy chcą zmienić ten porządek i rozszerzyć o punkt, który chcieliśmy wprowadzić dotyczący intencji wprowadzenia bezpłatnej komunikacji na terenie powiatu polkowickiego - komentował radny Rady Powiatu Polkowickiego, Arkadiusz Bloch. - Myślę, że jest to po części związane z obawami pana starosty, zarządu, a być może grupy radnych, którzy dzisiaj tworzą grupę wspomagającą pana starostę, aby tej bezpłatnej komunikacji nie robić - odpowiedział radny Arkadiusz Bloch na pytanie redakcji chocianow.tv: skąd decyzja, żeby tego punktu nie wprowadzać.
Czy przypuszczenia radnych to prawda? O to chcieli zapytać samego Kamila Ciupaka dziennikarze telewizji z Chocianowa. Ten jednak nie chciał udzielać odpowiedzi na pytania zasłaniając się... no właśnie. Zobaczcie sami! Cały reportaż obejrzycie pod tym artykułem! Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, należy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook.