Od lat zmagająca się z wykluczeniem kolejowym Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła właśnie przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pod nazwą „Rewitalizacja linii kolejowej nr 303 relacji Duninów – Chocianów”.

Początkiem 2020 roku, wyprzedzając formalne przejęcie linii kolejowej, dzięki staraniom władz Chocianowa, gmina przejęła od PKP budynek dworca kolejowego. W tym miejscu powstanie Chocianowskie Centrum Przesiadkowe, czyli to, co mieszkańców i turystów będzie interesowało najbardziej: kolej i komunikacja autobusowa w jednym miejscu.

- To WIELKI DZIEŃ dla Naszej Lokalnej Społeczności - poinformował Burmistrz Tomasz Kulczyński w mediach społecznościowych. - Jak wiadomo kolej jest i zawsze była kołem zamachowym regionalnej gospodarki i rozwoju. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w rewitalizacje linii do naszego Chocianowa! Wierzę, że już niebawem, tak jak Państwu obiecałem z Chocianowa dotrzemy w każde miejsce w Polsce i Europie - dodał Kulczyński.
Przypomnijmy, że ostatni pociąg odjechał stąd ponad 20 lat temu i przez ten czas nikt nie kwapił się, aby przywrócić pociągi mieszkańcom Chocianowa, zaś w 2011 roku, czyli ponad dekadę od likwidacji kursów kolejowych do Chocianowa, Zakład Linii Kolejowych PKP PLK S.A. podjął zamiar likwidacji odcinka Chocianów - Duninów. Wówczas rządzący Chocianowem nie zrobili absolutnie nic, aby przywrócić kolej w naszej gminie, o czym przeczytacie w artykule "Kolej coraz bliżej. Kulczyński naprawia błędy rządów opozycji!"

Współpraca buduje...

Nie jest tajemnicą, że w tegorocznym budżecie Województwa Dolnośląskiego, dzięki dobrej współpracy Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego z władzami Województwa Dolnośląskiego zarezerwowano 6 milionów złotych na prace związane z rewitalizacją odcinka Chocianów - Duninów.

Już 24 stycznia 2019 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 303 między Rokitkami a Chocianowem, a 16 grudnia 2020 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu przejęła formalnie odcinek Duniów - Chocianów.

Firmy zainteresowane rewitalizacją tej linii kolejowej swoje oferty mogą składać do 30 sierpnia br.