Nieuchronnie zbliża się druga rocznica objęcia przez Tomasza Kulczyńskiego stanowiska Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Z tej okazji postanowiliśmy zweryfikować na jakim etapie realizacji są złożone przez Kulczyńskiego obietnice wyborcze z 2018 roku. W ubiegłym tygodniu podsumowaliśmy obietnicę „Bezpłatnej komunikacji pasażerskiej w mieście i każdej wsi”. Dzisiaj zapraszamy na drugą część naszej nowej serii.

DZIAŁKI BUDOWLANE ZA 50% CENY DLA RODZINY 500+
Odpowiedzią na tę obietnicę wyborczą Tomasza Kulczyńskiego jest „Leśny Zakątek”, czyli nowe osiedle domków jednorodzinnych. Burmistrz postanowił nie tylko dotrzymać danego słowa, ale jeszcze rozszerzyć grupę potencjalnych beneficjentów. Pierwszy przetarg na 10 działek odbył się pod koniec sierpnia tego roku, z kolei drugi, obejmujący 11 pozostałych działek odbędzie już w najbliższy poniedziałek, 26 października.

- Pan Tomasz Kulczyński podczas kampanii obiecał sprzedaż działek za 50% ceny dla beneficjentów programu 500+, a już jako Burmistrz postanowił rozszerzyć tę obietnicę, dlatego zaprezentował pomysł na nowe osiedle mieszkaniowe w urokliwej części Chocianowa dla wszystkich. Średnia cena działek kształtuje się na poziomie 110 tysięcy złotych w Polkowicach oraz 150 tysięcy złotych w Lubinie natomiast w obszarach wiejskich: Szklary Górne 75 tysięcy złotych, Sobin 80 tysięcy złotych, Sucha Górna 90 tysięcy złotych, Obora 110 tysięcy złotych, Osiek 120 tysięcy złotych – opisuje Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. - Łącznie na obszarze ponad 237 arów do przetargu wystawionych zostało 21 działek. Ceny nieruchomości gruntowej do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego zaczynają się od niespełna 45 tysięcy złotych i nie przekroczą kwoty 57 tysięcy złotych. Średnia cena działki to niespełna 49 tysięcy złotych, warto jednak zauważyć, że tylko kilka działek było odrobinę droższych – przypomina Wan.
Nowe osiedle będzie zlokalizowane wśród zieleni, głównie świerków, w malowniczej scenerii, oddalone od zgiełku, w tak potrzebnej ciszy i spokoju. Atutem działek ma być bliskość do popularnych tras rowerowych prowadzących bezpośrednio do Borów Dolnośląskich. Wybudowana i oświetlona przez gminę została także droga dojazdowa, przy której dostępne będą wszystkie media: elektryka, gaz, woda i kanalizacja. Każdy z nowych nabywców będzie mógł sam zdecydować jakie drzewa pozostawi na swojej działce.

- Burmistrz wyszedł z inicjatywą realizacji kolejnej obietnicy, dlatego tworzymy nowe osiedle zabudowy jednorodzinnej - podsumowała Ewa Kałuzińska z tutejszego Ratusza - Przetargi na działki, o powierzchni średnio 12. arów były ogłaszane poniżej wartości obserwowanych na rynku komercyjnym, nawet w okolicach 50% obserwowanych cen zakupu na rynku nieruchomości w Chocianowie i okolicach - dodała urzędniczka.
O tym temacie z pewnością znajdziecie na naszym portalu wiele artykułów. Wśród najbardziej poczytnych znajdziecie: "Działki za 50% - obietnica wyborcza staje się faktem", "Chocianów promują w regionie", "Działki sprzedane w pierwszym przetargu", "Kolejne działki w Leśnym Zakątku" i wiele, wiele więcej.

Tę obietnicę wyborczą, dzięki której nie tylko beneficjenci programu 500+ mogą taniej kupić działkę budowlaną w Chocianowie, Tomaszowi Kulczyńskiemu udało się zrealizować w niespełna dwa lata od objęcia urzędu Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Jak jest z pozostałymi obietnicami? O tym już niebawem! 

Sprawdzamy obietnice wyborcze Kulczyńskiego!
Na ulotce wyborczej Tomasza Kulczyńskiego w 2018 roku znalazło się także dementi wyborczych plotek podsycanych przez politycznych oponentów. Także te punkty wymagają weryfikacji, dlatego sprawdzamy:

1. NIE PRZYNALEŻĘ do żadnej partii politycznej i nigdy nie przynależałem.
PRAWDA. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Tomasz Kulczyński pozostaje bezpartyjny.

2. NIE MAM zamiaru likwidować żadnej ze szkół w Mieście ani w Gminie.
PRAWDA. Aktualnie trwają prace nad reorganizacją systemu edukacji w naszej gminie, jednak żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana.

3. Moją intencją NIE JEST ODERWANIE MiG Chocianów od Powiatu Polkowickiego.
PRAWDA. Od początku tej kadencji ani z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów ani z Rady Miejskiej nie wyszła żadna propozycja "oderwania" naszej gminy od Powiatu Polkowickiego.

4. NIE MAM zamiaru zwalniać ludzi z pracy ani zatrudniać ludzi z innych miast.
PRAWDA. Wszyscy urzędnicy pracujący w chocianowskim magistracie zatrudnieni zostali zgodnie z zasadami Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458). Oznacza to, że wyłonieni byli w drodze konkursów, które mogą opierać się wyłącznie o kompetencje przyszłego pracownika, a nie o ksenofobiczne argumenty pochodzenia czy miejsca zamieszkania.

5. PODATKI NIE WZROSNĄ po wprowadzeniu darmowej komunikacji.
PRAWDA. Podatki lokalne w tej kadencji nie wzrosły.

6. NIE MAM zamiaru kandydować do sejmu po wygranych wyborach na urząd Burmistrza.
PRAWDA. Tomasz Kulczyński od czasu wyboru na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów nie kandydował w wyborach do Sejmu RP.

JUŻ ZA TYDZIEŃ ROZLICZYMY TOMASZA KULCZYŃSKIEGO Z KOLEJNEJ OBIETNICY!
[KN]